След силната за производството на розово масло 2011 г., когато цените на международните пазари достигнаха рекордните над 6 хил. евро на килограм, тази година компаниите от сектора са изправени пред сериозно предизвикателство. Високите температури в началото на май доведоха до по-ранен цъфтеж на маслодайните рози в Казанлък и Карлово, което наложи стартиране на беритбата с до две седмици по-рано, коментира Агро. Сега притесненията са, че ако горещото време се задържи и в следващите дни, добивите ще намалеят. Прогнози всъщност е трудно да се правят, тъй като реколтата зависи в голяма степен от температурите. Традиционно България произвежда между 1 и 1,5 тона розово масло годишно.
Преждевременното прибиране на реколтата е стартирало във всичко региони, сочат данните на производителите. В някои от тях горещото време е принудило част от фермерите да започнат работата от 7-8 май. За сравнение, традиционно в повечето от селата в Розовата долина прибирането на цвета започва след 22-25 май, като продължава до първите седмици на юни. Добрата новина е, че засега началните изкупни цени са сходни с миналогодишните – между 2,40 и 2,60 лв. за килограм.
Горещото време изправя производителите пред сериозни предизвикателства. От високите температури розите „олекват", изцъфтяват по-бързо и съответно от тях се извлича по-малко количество масло. Първите данни на фирмите от Казанлъшко показват, че средните добиви в момента са с около 20% по-ниски, като на този етап не може да се прогнозира дали тенденцията ще продължи. „Ако високите температури се задържат, не ни очаква добра кампания", коментира и.д. директор на Института по розата в Казанлък Наташа Ковачева. По думите й се очакват валежи в следващите седмици, но предстои да се разбере дали те ще са достатъчни за спокойното преминаване на кампанията. Засега данните на фирмите показват, че картината е шарена в различните села от Розовата долина. Като най-тежко засегнати от горещото време са производителите от Павел баня, както и някои части в Карловско. В по-добро състояние пък са розите в селата около Казанлък.
Насажденията от рози в Розовата долина са над 40 хил. дка, като през последните години бяха засадени и нови около 8-10 хил. дка, от които вече започва да се прибира цвят. Производството на масло пък достига между 1 и 1.5 тона в зависимост от годината. Почти 100% от него се изнася, като основните пазари за българското розово масло са Франция, САЩ, Германия и Япония.