Бъдещата финансова рамка трябва да осигурява не само подходящо равнище на разходите, но и тяхното качество. Качеството на разходите ще позволи едно по-успешно разработване на политиките при пълноценно използване на възможностите, които те предоставят по отношение на европейската добавена стойност, особено в период на сериозни ограничения на националните бюджети. Ето защо всички инструменти за финансиране следва да се изразходват по възможно най-ефективен начин, става ясно от документа, съдържащ заключенията на Европейския съвет. Заседанието бе проведено 7-8 февруари 2013 г. във връзка с Многогодишната финансова рамка за периода 2014-2020.
Новата МФР ще обхваща седемте години между 2014 и 2020 г. и ще бъде изготвена за Европейски съюз, включващ 28 държави-членки, при работната хипотеза, че Хърватия ще се присъедини към Съюза през 2013 г., се казва в документа.
Целите на общата селскостопанска политика (ОСП) са да се увеличава производителността в селското стопанство чрез насърчаване на техническия прогрес и осигуряване на рационалното развитие на селскостопанското производство и оптималното използване на производствените фактори, по-специално на работната сила; по този начин да се осигури достоен стандарт на живот на селскостопанската общност, по-специално чрез увеличаване на индивидуалните доходи на лицата, заети в селското стопанство, да се стабилизират пазарите, да се осигури наличността на продуктите и да се гарантира, че те достигат до потребителите на разумни цени. Следва да се отчитат социалната структура на селското стопанство и структурните и природните различия между отделните селскостопански райони.
Във връзка с това реформите трябва да осигурят:
- жизнеспособно производство на храни;
- устойчиво управление на природните ресурси и действия, свързани с климата;
- балансирано териториално развитие.
Освен това ОСП следва да бъде напълно интегрирана в целите на стратегията „Европа 2020“, по-конкретно целта за постигане на устойчив растеж, като същевременно се зачитат определените в Договора цели на тази политика.
Бюджетните кредити за поети задължения по тази функция, която обхваща селското стопанство, развитието на селските райони, рибарството и един финансов инструмент за действията в областта на околната среда и климата, няма да надхвърлят 373 179 млн. евро, от които 277 851 млн. евро ще бъдат отпуснати за разходи, свързани с пазара, и директни плащания.
Общата селскостопанска политика за периода 2014-2020 г. ще продължава да се основава на следната двустълбова структура:
- чрез стълб І ще се предоставя пряко подпомагане на селскостопанските производители и ще се финансират пазарните мерки. Прякото подпомагане и пазарните мерки ще се финансират изцяло и единствено от бюджета на ЕС, за да се гарантира прилагането на обща политика в целия единен пазар и с интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК).
- чрез стълб ІІ на ОСП ще се предоставят конкретни обществени блага, свързани с околната среда, ще се подобрява конкурентоспособността на селскостопанския и горския сектор. Освен това ще се насърчават диверсификацията на икономическите дейности и качеството на живот в селските райони, включително регионите със специфични проблеми. Мерките по стълб ІІ ще се съфинансират от държавите-членки, което ще спомогне за изпълнението на основните цели и ще засили лостовия ефект на политиката за развитие на селските райони.
Пълния текст на документа можете да видите и изтеглите оттук:
Многогодишната финансова рамка за Общата селскостопанска политика 2014-2020.pdf(348.76 KB)