18-ят Национален аграрен семинар тази година ще се проведе в хотел Фламинго Гранд, КК Албена, със съдействието на Министерството на земеделието и храните и ДФ „Земеделие”. През дните на семинара ще се съберат земеделски производители и фермери от цялата страна, председатели на кооперации, научни институти, браншови организации, както и фирми, обслужващи аграрния сектор от България и чужбина.
Официалното му откриване е предвидено в 13:15 часа днес, 22 ноември, съобщава Агро. Веднага след това започва лекцията на Джонатан Бейкър, регионален директор в Европейската комисия за развитие на селските райони на Полша и България, която ще бъде на тема: Политика за развитие на селските райони. В програмата на семинара е предвидено провеждането и на кръгла маса: „Възможности за развитие на земеделието в България при Обща селскостопанска политика 2014-2020 г.“ с участието на представители на МЗХ, ДФ „Земеделие” и Европейската комисия.
В ранния следобед на първия ден на семинара ще започнат и презентациите на фирмите-участнички във форума. Фирма МикроАкаунт ще представи тема, свързана с GPS проследяване и софтуер за обработки, а Рапул България ЕООД ще презентира тема: Четири сезона с продуктите на Rapool, Saaten-Union и Euro Grass.
След това е предвидено участието на доц. д-р Заря Ранкова, зам.-директор на Института по овощарство в Пловдив, която ще изнесе лекции на теми: „Българското овощарство – състояние, проблеми и перспективи” и „Роля на овощарската наука в утвърждаването на европейското плодово производство”, а директорът на института доц. д-р Аргир Живондов ще разкаже за съвременната сортова структура, която е гарант за успеха на плодовото производство.
Последната лекция от първия ден на семинара ще бъде посветена на законодателството в областта на биологичното земеделие. Тя ще бъде представена от Веселка Василева, главен експерт в МЗХ. В края на първия ден от семинара по време на официална вечеря традиционно организаторите от Добрички панаир АД ще връчат своите годишни награди.
Вторият ден от семинара ще стартира с представяне на фирма Пауър Плюс. Програмата ще продължи с участието на Еуралис Семена ЕООД и представяне на нейната висококачествена генетика. Преди обяд участниците в семинара ще получат подробна информация и за българските практики в прецизното земеделие, които ще бъдат представени от НИК Електроникс ООД.
В ранния следобед са предвидени лекции на теми: „Пшеницата в България – проблеми и перспективи” и „Актуални проблеми в управление храненето на зимни житни култури в хода на вегетацията”, които ще бъдат представени от научни работници от ДЗИ – Г. Тошево.
Вторият ден на семинара ще приключи с лекция на тема: „Масла за селскостопански машини”, изнесена от представители на фирма Еврорали ЕООД.
С програмата на семинара може да се запознаете на сайта на Добрички панаир АД.