Европейският съюз е готов да започне официално разследване по обвиненията, че Аржентина и Индонезия правят дъмпинг с биодизела, който внасят в Европа. Това е ощетило повечето местни компании, които са изправени пред спад на производството и фалити, коментира Greentech.
Европейската комисия заяви в събота, че вече има достатъчно начални доказателства за цените на вноса на биодизел от Аржентина и Индонезия – и за това, че те сериозно увреждат жизнеспособността на индустрията. „Обвинението твърди, че производителите са се възползвали от субсидии, отпуснати от правителствата на Аржентина и Индонезия,“ обяви Комисията в своя официален журнал.
Разследването е последната мярка на ЕС, за да защити индустрията на възобновяемите енергийни източници, вкарвайки Европа в остро противоречие с основните си търговски партньори и то в момент, когато търговията е един от малкото източници на икономически растеж за региона.
Аржентина вече има подобен спор с испанското правителство, след като Мадрид изрази съмнение за дъмпинг – умишлено продаване на продуктите под себестойността им в чужбина.
Европейският съвет за биодизел, подал жалбата до Комисията, казва, че в Европа се наблюдава скок на аржентинския и индонезийския внос, което вече е довело до няколко фалита, принуждавайки европейските производители да продават под себестойността и да намалят производството.
Вносът на биодизел от двете страни вече представлява повече от 90 на сто от вноса на биодизел в ЕС, според европейската статистическа служба Евростат.
През 2008 г. Комисията започна антидъмпингови и антисубсидийни разследвания срещу нелоялен внос на биодизел от САЩ, което доведе до налагането на значителни антидъмпингови мита. Но също така проправи пътя за вноса от Аржентина и Индонезия.
Съгласно законодателството на ЕС, Комисията трябва да завърши разследването си в рамките на 13 месеца и може да наложи временни антидъмпингови мита в рамките на девет месеца.