Германия и Франция се договориха да поискат запазване на бюджета за селско стопанство на Европейския съюз на сегашното му ниво. Това стана ясно след срещата на министрите на земеделието на двете страни - Илзе Айгнер и Стефан льо Фол, в Берлин, коментира EurActiv.
Айгнер и Льо Фол заявиха, че „подкрепят предложението на Европейската комисия да се задържи бюджета за селско стопанство на номиналното ниво от 2013 г. за периода 2014 г.-2020 г.".
Германия внася най-много средства в бюджета на ЕС, а Франция е най-големият бенефициент от земеделските субсидии в рамките на Общата селскостопанска политика (ОСП), която представлява около 40% от общия бюджет на блока.
Новината идва в решителен момент преди срещата на европейските министри в Брюксел следващата седмица, когато трябва да обсъдят многогодишната финансова рамка на ЕС. Айгнер и Льо Фол подчертаха, че страните им трябва да продължат да поддържат близки отношения на последния етап от преговорите за ОСП и бюджета за следващите седем години.
Министрите изразиха несъгласието си с предложенията на някои държави-членки за намаляване на средствата от първия стълб на ОСП, които подкрепят фермерите чрез директни плащания. Те отбелязаха, че може да се съгласят с известно сближаване между държавите-членки на нивото на директните плащания за фермерите, ако то е разумно.
ЕК предложи система за намаляване на различията между фермерите в Западна и Източна Европа. Тъй като Франция получава най-голям дял от ОСП, нейните фермери може да загубят до 7% от финансирането, според предложението на Комисията.
Айгнер и Льо Фол подчертаха, че поддържат "силна" ОСП, защото тя е важна за растежа, заетостта, околната среда и иновациите в европейските селски региони. Въпреки че подкрепят искането на Брюксел за по-зелено земеделие, те настояха за гъвкави политики в тази област.