България ще подкрепи забраната за отровните за пчелите пестициди

22.04.13 | Новини

Българското правителство ще промени позицията си и на предстоящото на 29-и април гласуване в Европейската комисия ще подкрепи забраната за пестицидите, заради които измират пчелите.

Това съобщиха премиерът Марин Райков и министърът на земеделието Иван Станков, цитирани от БНР.

Те се срещнаха с пчелари от цялата страна, които се включиха в националния протест под наслов "Не на пестицидите, да спасим пчелите" на площад "Независимост" в столицата. До него се стигна, след като през март Европейската комисия предложи нов регламент за ограничаване на условията на одобрение и употреба на активните вещества клотианидин, тиаметоксам, имидаклоприд. Предлага се забрана за продажба на семена, третирани с продукти за растителна защита, съдържащи тези активни вещества. На заседание на Постоянния комитет по хранителна верига и здравеопазване на животните в Брюксел на 13 и 14 март 2013 г. този проект на регламент не беше одобрен, тъй като 9 държави-членки гласуваха „против” и не беше постигнато квалифицирано мнозинство. Затова предложението ще бъде разгледано отново в Апелативния комитет.

Марин Райков допълни, че днес официално е подписал позицията на България и тя ще бъде защитавана докрай от министъра на земеделието Иван Станков.

"Както в личен план, така и като ръководител на това правителство подкрепям вашата позиция и смятам, че задължително трябва да бъдат забранени тези пестициди. Ако ние днес не обърнем внимание на този проблем с пчелите, утре няма да има какво да ядем", категоричен бе премиерът.

През пролетта на 2012 г. бе публикувана нова научна информация относно въздействието на неоникотиноидите върху пчелите. Комисията поиска от Европейския орган за безопасност на храните научно и техническо съдействие за оценката на тази нова информация, както и за прегледа на оценката на риска на неоникотиноидите по отношение на тяхното въздействие върху пчелите. В доклада на ЕОБХ за въздействието на неоникотиноидите върху здравето на пчелите (трите неоникотиноида - клотианидин (clothianidin), имидаклоприд (imidacloprid) и тиаметоксам (thiamethoxam)) се установява по-специално висок остър риск за пчелите от излагане чрез прах по отношение на няколко култури, от консумация на остатъчни вещества в замърсени цветен прашец и нектар по отношение на някои култури и от излагане чрез гутационна течност по отношение на царевицата. Съгласно предложението на Комисията забраната не е тотална и не обхваща цялата група на неоникотиноидните инсектициди, а само изброените три активни вещества.

В България излизат все по-тревожни сигнали за измиране на пчелни семейства, като смъртността през 2012 година рязко се е повишила. В Шуменска и Търговищка области зимната смъртност при пчелите е достигнала от 30 до 50%, в някои райони – Странджа, тя достига дори до 80-85 %. Най-големият проблем пред пчеларството е използването на пестициди, от които се тровят пчелите. Проучване за 2011 г. сочи причините за загиване на пчелни семейства - отравяне с пестициди - 64%, заболявания - 29%, глад 5%, грешки - 2%.

Протестиращите обявиха, че за последната година 30 процента от българските пчели са измрели заради употребата на неоникотиноидни пестициди. Според тях, ако това продължи, до 2 години в България няма да има пчели.