Секторите на виното и захарта са важна част от позицията на България.
На заседание на Комисията по земеделие и развитие на селските райони на ЕП в Брюксел се проведе дискусия по депозираните поправки по доклада за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти (Общ регламент за ООП).
Българският депутат Мария Габриел от Групата на ЕНП (ГЕРБ) участва активно в дебатите, като освен въпросите, свързани с методологията на разглеждане на поправките, наблегна на три сектора, които са от изключително значение за България.
На първо място тя посочи сектора на виното и въпроса за правата на засаждане на лозя. Г-жа Габриел още веднъж защити националната позиция, като напомни, че страната ни е против либерализиране на режима на засаждане след 2015 г. Според българския евродепутат, системата от права на засаждане е инструмент за осъществяване на контрол в сектора. Свободният режим би довел до индустриализация на производството и до дестабилизиране на пазара, чрез създаване на производствени излишъци. „Трябва да продължим да работим за идентичността на регионите в Европа и против ощетяването на малките гроздо, - и винопроизводители", подчерта тя.
Друг сектор, чиято важност подчерта г-жа Габриел, е секторът на пчеларството. „Аз контактувам тясно с българските пчелари и мога да кажа, че те много добре знаят къде са проблемите в сектора и как биха могли да бъдат решени. Смятам, че организациите на пчеларите трябва да бъдат привлечени в съставянето на националните програми по пчеларство, а съфинансирането на тези програми от ЕС да бъде не по-малко от 50%. Трябва да се запазят съществуващите мерки, които могат да бъдат включени в програмите в областта на пчеларството, като се включат в базовия акт", заяви българският евродепутат.
Третият въпрос, който засегна Мария Габриел беше свързан със ситуацията в сектора на захарта. "На територията на България функционират шест одобрени "постоянни рафиньори" на сурова тръстикова захар, които работят с нисък капацитет поради недостига на суровина. Смятам, че е необходимо преразглеждане на механизмите за управление на производството на захар, балансиран подход за съчетаване на трите модела на производство в справедлива и конкурентна среда", обясни г-жа Габриел. Тя изрази надежда, че европейските депутати ще успеят да открият моделите, които да доведат до по-голяма сигурност и справедливост за земеделските производители и в същото време до баланс, както на националните пазари, така и на общия европейски пазар.