МЗХ: Голф игрищата не са получавали директни плащания

04.01.13 | Новини

Няма голф игрища или военни терени в България, които да са получавали директни плащания. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните по повод публикация във френския вестник „Фигаро”. В публикацията се твърди, че „в България „властите одобряват без ограничения земи, на които земеделската дейност е много ограничена и дори несъществуваща - например парцели, през които преминават стада или диви животни. Става въпрос за голф игрища или военни терени, които са получили 4,25 милиона евро за 25 000 хектара.”. Министерството на земеделието и храните уточнява, че информацията, цитирана от в. „Фигаро”, представлява извадки от доклад на Европейската сметна палата (Специален доклад № 16 от ноември 2012 г. от одит относно „Ефективност на схемата за единно плащане на площ като преходна система за подпомагане на земеделските производители в новите държави членки”).

Статията във в. „Фигаро” некоректно прави връзка между текст, отнасящ се за други страни, и България. Материалът се опира основно на т. 21 и т. 24 от доклада, в които се казва следното:

„21. Както и в случая на СЕП, Палатата идентифицира бенефициенти на помощта по СЕПП, които са извършвали само незначителна земеделска дейност. Между тях са агенции за недвижими имоти, летища (Пол¬ша и Румъния), горски стопанства, сдружения на ловци, риболовни сдружения или ски клубове (Унгария, Полша и Словакия). Комисията и посетените държави членки не са разполагали с информация нито за броя на тези случаи, нито за финансовото им отражение. Като пример за наличието на подобни случаи Палатата посочва Полша, където по време на кампанията за 2010 г. 1 345 ловни сдружения законно са получили помощ по СЕПП в размер на 2,54 милиона евро за 19 000 ха земеделска земя. По подобен начин, в Унгария 337 ловни сдружения са получили повече от 1 милион евро помощ по СЕПП за 7 000 ха земеделска земя.”

„24. Приложимите за СЕП разпоредби не позволяват извършването на плащания за земя, която не е използвана предимно за земеделска дейност. Подобни правила не съществуват за СЕПП. В Унгария органите са извършвали плащания по СЕПП за постоянни пасища, собственост на държавата и предназначени за военно обучение. Националните органи не са успели да изяснят обаче дали пасищата са били изключително използвани за обучения или поне частично за земеделски дейности (паша на овце). Палатата изчислява, че през 2010 г. 4,25 милиона евро са били изплатени за 25 000 ха военни терени.”

Както се вижда от цитатите, България не фигурира в тези точки, тъй като такива случаи в България не са установени. За страната ни е направено уточнението, че „законодателството на ЕС не пояснява по-подробно понятието „добро земеделско състояние“ (ДЗС). По време на одита единствено в България са били приети ясни стандарти, дефиниращи това състояние.”