Европейската комисия реши да изправи пред Съда на Европейския съюз Италия и Гърция, които не са приложили нормите за подобряване на условията за живот на кокошките носачки, които се отглеждат в клетки, предаде агенция „Франс прес", цитирана от Дневник.
Двете страни имаха 12 години да приложат нормите от 1999 г. за хуманното отглеждане на кокошките носачки, милиони от които се отглеждат в твърде малки клетки.
„Политическото решение за забрана на клетките, които не са "уредени" според стандартите, е от 1999 г. Гърция и Италия имаха 12 години, за да преминат плавно към новата система и да приложат директивата", подчерта Европейската комисия.
„Гърция и Италия, въпреки многократните призиви на комисията да обърнат внимание на ситуацията, досега се провалят в това адекватно да приложат закона на ЕС", продължават от Брюксел.
До края на 2011 година всяка кокошка носачка разполагаше, според тогава действащите стандарти, с минимално пространство, равняващо се на лист А4 в традиционните птицеферми. Според новите норми, влезли в сила през януари 2012 г., всяка кокошка трябва да има минимум 750 квадратни сантиметра пространство в клетката или уголемен лист А4.
Тези правила предвиждат освен това кокошките да имат хранилка с дължина най-малко 12 сантиметра, място за кацане, отходно място, приспособление, на което да си търкат ноктите и гнездо за снасяне на яйца.
През юни 2013 г. 10 страни от ЕС бяха приканени да изпълнят новите норми. Само Италия и Гърция не се съобразиха с препоръките на Брюксел, което обяснява обявеното решение на Еврокомисията да ги изправи пред Съда на ЕС.