CAP:re:turn to the future

ЕП поиска ускоряване на плана за преразпределение на преките плащания

04.02.13 | Новини

От Комисията по земеделие (КЗ) се съгласиха, че планът за преразпределение на преките плащания за страните-членки, засягащ така нареченото „сближаване“, трябва да се ускори. Евродепутатите са на мнение, че до 2018 г. плащанията на помощи на хектар трябва да бъдат не по-малко от 65% от средните за ЕС във всички страни, коментира Агрозона.

КЗ смята, че страните, които получават под 70% от средните плащания за ЕС, трябва да приемат намаляване на разликата между тази цифра и средната стойност за ЕС с 30%, тези, които получават 70-80% – 25%, а тези над 80% – с 10% – ход, който ще облагодетелства най-вече страните в долната част на списъка.

Един от докладчиците в земеделската комисия на Европейския парламент г-н Луис Мануел Капулас Сантос отбелязва, че планът на КЗ ще даде голям ръст на балтийските държави (където средните помощи за хектар са най-ниските в ЕС), но все още ги оставя далеч под средното ниво за ЕС.

Що се отнася до преразпределението в рамките на държавите-членки, депутатите в ЕП, както много и от правителствата, искат да се смекчи предложението за преход към фиксирани плащания на помощите, като се позволи плащанията да варират от средните за региона стойности с до 20% до 2019 г.

Комисията иска до 2019 г. всички страни да се ориентират към изравняване на плащанията, базирани на площ, с 40% преходни изисквания през първата година на прилагането на схемата, която вероятно ще стартира през 2015 г. Все пак КЗ предлага свиване на тази цел до 10%, както и удължаване на крайния срок до 2021 г.

Друго компромисно изменение, гласувано по време на заседанията, ще позволи на страните да прехвърлят до 15% от средствата по Първи стълб към Втори стълб – това означава по-голяма гъвкавост, отколкото беше предложена от Брюксел.

Друга промяна ще позволи до 15% от директните плащания на една страна, да бъдат на разположение за „съчетано“ подпомагане. Това е повече от ограничението от 10%, внесено от изпълнителния орган на ЕС. Планът беше критикуван от Националния съюз на земеделските производители във Великобритания като „невероятна стъпка назад“, която би могла сериозно да повлияе на пазарите.