CAP:re:turn to the future

1 500 фермери са преминали безплатни курсове за повишаване на квалификацията през последните две години

12.04.13 | Новини

За последните две години над 1 500 фермери са преминали безплатни курсове за повишаване на квалификацията в Центъра за професионално обучение (ЦПО) към Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ). Това съобщи директорът на Службата Любомир Маринов. Той уточни, че през миналата година в Центъра са обучени общо 565 земеделски производители. От тях 222 фермери са придобили знания по агротехника на различни земеделски култури, а 270 по опазване на околната среда и мярка 214 „Агроекологични плащания“, предаде Агро. Тези обучения са осъществени в рамките на два спечели от службата проекта по мярка 111 „Професионално обучение, информационни дейности и разпространение на научни знания“. През месец март тази година НССЗ проведе и още три безплатни обучения по тези проекти. Основни знания в областта на животновъдството получиха 174 фермери, 100 - в областта на опазването на околната среда и още 40 - в областта на пчеларството. Планира се през 2013 г. да се проведат и две обучение по 150 часа, чрез които земеделски производители да придобият и подобрят знанията си за трайните насаждения и зеленчукопроизводството. Планира се да се проведат и краткосрочни курсове, с продължителност 30 часа. Те ще засегнат отглеждането на охлюви и червеи. С предимство в курсовете се записват бенефициенти с одобрени проекти по мярка 112 „Млад фермер” и по мярка 141 „Подкрепа на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране” .

Експертите от НССЗ са разработили и още два проекта, които в края на декември 2012 г. са внесени за разглеждане и одобрение в ДФ „Земеделие”. По първия се предвижда организирането на дългосрочни курсове от 150 часа. В тях стопаните ще се запознаят с новите технологии и иновационни практики при отглеждането на земеделски култури. По план е заложено да се обучат общо 120 земеделски производители, разпределени в 4 групи по 30 човека.

Вторият проект е специално разработен заради разрастващия се интерес към агроекологичната мярка. Чрез образователни курсове, които обхващат 18 учебни часа, експерти на Службата ще съдействат за повишаване на знанията на 240 бъдещи и настоящи биоземеделци. Предвидено е двете обучения да се проведат в Хасково и Балчик.

Учебните програми са разработени от експерти на НССЗ и са съобразени с педагогическите и методически изисквания за продължаващо професионално обучение. Целта е земеделските производители да придобият задълбочени теоретични знания и практическа насоченост, както и да се запознават с последните достижения в селскостопанската наука. В Центъра се обучават лица над 16 години. Той е създаден както за начинаещи млади фермери, така и хора, които искат да разширят и усъвършенстват квалификацията си, подчерта Маринов. Той обясни, че към курсовете има много голям интерес, особено в настоящата ситуация – икономическа криза, съчетана със затруднен трудов пазар.

Обученията в Центъра се провеждат в две основни направления, разказа Маринов. Първото е по разработени програми за различни сектори в земеделието, а второто - за подобряване на ключовите компетентности на земеделските стопани. Те се финансират с европейски и национални средства – в т.ч. по мярка 111 от ПРСР или се поемат от различни браншови организации, припомни Маринов. Той подчерта, че освен за повишаване на знанията и уменията на земеделските стопани, успешното завършване на някои от обученията е задължително условие за изпълнение на ангажиментите на земеделските производители по различни мерки от ПРСР – мярка 112 „Създаване стопанства на млади фермери” и мярка 214 "Агроекологични плащания”.

Европейските и световни тенденции за непрекъснато нарастване на изискванията към пригодността на заетост определят необходимостта от продължаващо професионално обучение във всички възрастови групи и направления на работната сила. Особеното за земеделското производство е, че то се осъществява от голям брой производители, които се различават по образование, култура, бит, традиции, условия на производство и реализация на продукцията. Значителна част от тях нямат специално образование, други - нямат достъп до нужната им информация, а трети – просто нямат достатъчни средства, обясни Маринов.

Директорът на Службата за съвети в земеделието подчерта, че един от приоритетите на ЕС, заложен и в концепцията 2020 е „Учене през целия живот”. Това е и един от най-важните фактори за развитие и усъвършенстване на професионалната реализация и насърчаване на активното участие на гражданите в икономическия живот. То е необходима предпоставка за свободното движение на работната сила и ръководен принцип за по-нататъшното развитие на системите за образование и обучение в България, допълни още Любомир Маринов.