CAP:re:turn to the future

Страните-членки се борят за „силен” бюджет на ОСП

26.09.12 | Новини

Почти половината от държавите-членки на ЕС излязоха в защита на предложението на Европейската комисия за бюджета на ОСП за периода 2014-2020 г., с много спорове срещу всякакви по-нататъшни намаления.

Планът на Комисията за замразяване на бюджета на ОСП в номинално изражение през седемте години би бил спад в реално изражение – това становище бе подкрепено от около дузина от правителства по време на последния дебат на Съвета за следващата многогодишна финансова рамка (МФР) на блока.

Франция и Ирландия се присъединиха към Германия, Австрия, Белгия, Финландия, Гърция, Люксембург, Малта, Португалия, Румъния и Испания в споровете срещу по-нататъшни съкращения, с много изслушвания изпълнителната власт на ЕС предложи строг минимум.

Други обаче, включително Великобритания, Швеция и Холандия остават отворени за намаляване на разходите за селскостопанската политика за периода 2014-2020 г., съобщава „Агрозона”.

След като твърдеше, че съкращенията са неизбежни във всички области на политиката, Кипърското председателство на ЕС е включило клауза за намаляване на средното ниво на директните плащания на хектар от X% до % Y на година за финансовите години 2015 – 2020 в преговорната кутия на МФР.

Въпреки, че кутията е насочена към формирането на общата позиция на Съвета за преговори с Европейския парламент, не се съдържат цифри, това бе е разкритикувано от много правителства, загрижени за по-нататъшно намаляване на пликовете по техните единия стълбове.

Председателството в Кипър също повдигна възможностите за намаляване на дела на директните плащания, което ще бъдат контингент за „зелени“ мерки, позволяващи на държавите-членки да прехвърлят повече пари между двата стълба.

Десет държави-членки също се изказаха срещу потенциалните съкращения за финансиране за развитие на селските райони по Втори стълб, издавайки неофициален документ на останалите членове на правителствата на Общото заседание на Съвета вчера.

„Тази политика трябва да остане силна … трябва да се избягва намаляването на националните пакети,“ твърдят, Австрия, Република Чехия, Финландия, Унгария, Люксембург, Латвия, Литва, Малта, Полша и Словения.

Ос 2 осигурява необходимата инвестиция, която допринася за по-голяма конкурентоспособност в сектора на селското стопанство, опазването на околната среда спомага за създаването на работни места в селските райони, се спомеава в неофициалния документ, призовавайки за преговори за актуализиране на МФР.

Размерът на бюджета на ОСП ще се определи от ръководителите на ЕС в края на ноември, защото Парламентът трябва да даде своето съгласие, много от депутатите предупреждават за по-нататъшни съкращения.

Комитетът по селското стопанство, италианския евродепутат Паоло де Кастро, амбициозно призова за замразяване в реално изражение – идеята е, че € 37 млрд. ще отидат в гърнето на ОСП за периода 2014-2020 г., повече отколкото е предвидено от изпълнителната власт на ЕС.