CAP:re:turn to the future

Правилната Обща селскостопанска политика може да превърне Европа в нетен износител на храни

17.12.12 | Новини

Забавянето на растежа на населението в Европа може да превърне общността в нетен износител на храни, ако съюзът се придържа към правилната селскостопанска политика, твърдят земевладелци. По време на неотдавнашна конференция в Дъблин, членовете на Европейската организация на собствениците на земеделски имоти (ЕОСЗИ) заявиха, че ЕС рискува да се впусне в едно „загубено десетилетие“, ако не се ориентира към политика, фокусирана върху производителността.

Проф. Алън Бъкуел, селскостопански икономист и съветник на ЕОСЗИ по въпросите, свързани с ОСП, споделя, че ЕС на практика може да се превърне в нетен износител на храни, ако съюзът използва изцяло своите конкурентни предимства – добра почва, благоприятен климат и изследвания от най-висока класа, съобщава Агрозона. Той допълва, че за да стане това, трябва да има реална промяна в селскостопанската политика. Проф. Бъкуел каза още: „Причината за съвременното мислене в ЕС се дължи на факта, че населението на съюза се е увеличило с 65 милиона през последните 40 години, но в следващите 40 години тази цифра ще е едва 11 милиона. Това ще означава по-малък ръст в търсенето на храна в ЕС през следващите 40 години и ние се стремим да се възползваме от това“.

Д-р Николас Байленберг, председател на Организацията на ирландските земевладелци (ОИЗ), каза, че въпреки неотдавнашните увеличения на цените на селскостопанските продукти, фермерите се борят, за да постигнат реална възвръщаемост, тъй като разходите се увеличават по-бързо от цените на стоките. “Ние трябва да продължим ръста в производството, тъй като това е от ключово значение в борбата с покачващите се цени, глада и глобалното затопляне, докато в същото време прави земеделието по-доходоносно“, допълни д-р Байленберг.

Проф. Джими Бърк от „Юнивърсити Колидж“ в Дъблин заяви, че от 1850 г. до 2002 г. селскостопанското производство в световен мащаб върви в крак с нарастването на населението, но от 2002 г. насам търсенето изпреварва предлагането и цените на суровините се покачват, като вероятно ще продължат да растат. Проф. Бърк каза още, че „теоретичният потенциал на добивите от пшеница в Ирландия е повече от 20 тона на хектар и е най-високият в света, така че все още има много какво да се направи, за да се увеличи сегашната производителност. Това е важно, тъй като разширяването на земеделските площи в световен мащаб трябва да бъде сведено до минимум, тъй като този процес ще допринесе повече за глобалното затопляне, отколкото световното производство и транспортиране взети заедно. В момента, 40% от световното населението живее в градските райони и се предвижда до 2050 г. този процент да се увеличи до 70.“