По-малко от 5% от тестваните месни продукти имат съдържание на конско месо, показват изследванията в цяла Европа, стартирани и финансирани от Европейската комисия. По-малко от 0,6% от тестваните животни са реагирали положително на теста за наличие на веществото фенилбутазон (лекарство против възпаление, използвано във ветеринарната медицина за лечение на домашни любимци и коне, изрично забранено за животни, които могат да станат част от хранителната верига).
“Резултатите от изследванията показват, че става въпрос за измама с храни, а не за казус с безопасността на храните", каза Тонио Борг, член на Европейската комисия, отговарящ за здравеопазването и защитата на потребителите. "До няколко месеца ЕК ще представи предложения за засилване на контрола по веригата на производството на храни", добави той.
Основните цели на координирания план за тестване са две: на първо място, да упражни контрол основно на ниво търговия на дребно на храни, предназначени за крайния потребител и продавани като съдържащи говеждо, за да установят наличието на конско месо, което не е отбелязано на етикета; и второ, да се направи тест за наличие на фенилбутазон в конското месо. Европейската комисия съфинансира 75% от стойността на тестовете.
Броят на проведените тестове за установяване на грешно етикетиране варира между 10 и 150 проби в зависимост от големината на държавата-членка на ЕС и от потребителските навици. Критериите за проведените тестове за фенилбутазон бяха една проба на всеки 50 тона конско месо при минимум 5 теста. Някои държави-членки надминаха броя на тестовете препоръчан от ЕК.
Бяха проведени 6,329 теста от компетентните власти в 23 държави-членки на ЕС, от които 3,600 за наличието на ДНК на конско месо и 2,729 за наличието на фенилбутазон. От тези тестове, в 167 проби има следи на ДНК на конско месо (4,64%) и 16 показват следи на фенилбутазон (0,59%). В допълнение, държави-членки съобщиха за още 7,507 теста за наличие на ДНК на конско месо проведени от производители, преработвателни и дистрибутори. От тях 73 съдържат ДНК на конско месо (0,97%).
Положителните проби за ДНК на конско месо заедно с установените много ниски нива на фенилбутазон представляват малка част от общото производството в ЕС. Тези резултати отговарят на съвместното становище на Европейския орган за безопасността на храните (EFSA) и Европейската агенция за лекарствата (EMA) от 15 април 2013 г., в което се заключва, че рисковете свързани с фенилбутазона са "незначими за потребителите поради малката вероятност излагане на ефектите му и цялостната малка вероятност за токсични ефекти и че, в определен ден, вероятността потребител да е бил едновременно и предразположен към развиване на апластична анемия и изложен на фенилбутазон е оценена най-много 1 към 100 милиона.